Kvalita diskusí na internetu

2. srpna 2010 v 12:31 | Parsifal
Každý si asi občas přečteme nějaký článek, nějakou zprávu na internetu. Je jedno, čteme-li zpravodajství na portálu idnes.cz, nebo třeba na seznamu. Zprávy čtou skoro všichni. Někteří z nás občas dokonce otevřou diskusi pod nějakým článkem. Někdo hned poté, co si přečte pár příspěvků, raději diskusi zavře, jiný hledá inteligentní názor, třetí se jen směje přispívajícím. Faktem zůstává, že úroveň veřejných diskusí v České republice je smutná.

Člověk se až diví, když pozoruje příspěvky stále od těch stejných lidí, kteří jsou odborníky na všechno. Je jedno, je-li článek o politice, o sériovém vrahovi a nebo o tipu na dovolenou na Maledivách. Diskutující se seběhnou jako psi a srší nenávistnými příspěvky, kde tvrdí, že za komunistů bylo lépe, že nejlepší je toho zloděje pověsit, a zpravidla to celé dokončí všeříkajícím "to já bych udělala..." Všichni víme, že taková babka, která nemá co lepšího na práci, než sedět u počítače a vymýšlet, co by udělala, ve skutečnosti neudělá nic. Stěžuje si na platy těch šťastnějších, řekne, že by jim to sebrala, a už si neuvědomuje, že ti šťastnější pro svou situaci museli tvrdě pracovat. Říká jen, že za komunistů se měli všichni dobře a protože sama nebyla schopná pomoci si k lepší situaci, tak pláče a kritizuje jiné.

Podobné to ovšem je i u chytrých strýců, kteří nadávají jak na ČSSD, tak na ODS či na TOP 09, podle toho, kdo je zrovna u moci. Tito chytráci mají jedno společné - vědí, co by udělali oni. Také vás někdy napadlo, proč tedy, když to tak dobře vědí a znají, do té politiky nešli a neudělali to? Každého by potěšilo, kdyby pan Novák z Horní Dolní přišel a prozradil všem zázračný lék na hospodářskou krizi nebo na hladomory v Africe. Problém asi tkví v tom, že to ve skutečnosti nevědí, a tak jen plkají.

Často se také usmívám, když vidím, kolik je v našem státě odborníků na vše přes ekonomii až po právo, o dopravě, zemědělství a meteorologii ani nemluvě. Někde je kolona? Je to tím, že jsou všichni řidiči blbí, samozřejmě až na toho pána, který ony řidiče takto označil. Najde se vrah? Všichni ho lynčují, rozezlené ženušky by ho věšely za koule do průvanu, a když ho odsoudí a po dvou letech se zjistí, že to on vlastně nebyl, tak ty samé ženušky prohlašují, že ony to celou dobu věděly a chudáka nebohého litují. A takové počasí? V létě je moc vedro, v zimě je moc zima a na jaře a na podzim prší. V zimě se divíme, kde že je to globální oteplování a v létě nadáváme všem továrnám a automobilům, že oni jsou tím vinni. A vždy se objeví jeden dva experti, kteří si přečetli chytrý článek, který varuje, že bude doba ledová. A diskuse je na světě.

Je mi až stydno, když vidím, jak celý svět řeší krizi na Blízkém východě. Proč se nejdou zeptat k nám? U nás to přece ví každý druhý hrdý syn venkova! Co s korupcí? Zeptejte se hloupého Honzy! A v neposlední řadě vyházejme pány z Ústavu pro jazyk český, vždyť chceme-li se podívat na krásnou češtinu, stačí otevřít diskusi. Ach ano, neznalost vyjmenovaných slov stejně jako nulové povědomí o interpunkci jen dotváří dojem, jaký si asi vytvoříme o diskutujících.

Abychom jen nehanili, musíme vzpomenout na těch několik osvícených, kteří se statečně pokouší prezentovat když ne správné, tak alespoň kvalitní názory. Bohužel, dav ostatních je udupe a ušlape a názor, který by jinak mohl pozvednout úroveň debaty je ztracen. A ti kteří ho chtěli prezentovat, postupně odcházení jinam. A nelze se jim divit. A proto celé povídání zakončeme výzvou: Diskutujte také, má to smysl. A v žádném případě si nedělejte obrázek o našem národu jen z těchto diskusí, mohli byste propadnout depresi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nasranej pařan Nasranej pařan | Web | 26. dubna 2012 v 11:46 | Reagovat

bohužel, je to tak

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama